Přejít k hlavnímu obsahu
x

Paliativní péče je poskytována klientům i jejich rodinám ve všech stádiích nevyléčitelného, onkologického onemocnění, klientům v terminálním stádiu. Snahou paliativní péče je zachovat ve spolupráci s rodinou maximální možnou kvalitu života klientů, minimalizovat jeho fyzické a duševní utrpení. Našim klientům poskytujeme také duchovní péči, která je nedílnou součástí péče o umírající.

Čas je jak řekl Karel Čapek „strašně relativní pojem“.

Každý podzim od dětství sleduji divoké husy směřující na jih. Vzpomínám na to, co mi jako malé holčičce říkával tatínek o jejich způsobu letu, když jsem fascinovaně zakláněla hlavu, poslouchala kejhání, šustění křídel a sledovala jejich hejno nad zahradou mezi poli.

Když celé hejno letí ve tvaru písmene V, zvyšuje se jejich dolet nejméně o 70% ve srovnání s tím, kdyby jedna husa letěla sama. Husy vzadu kejhají proto, že tím povzbuzují husy vepředu, aby udržovaly rychlost letu.

Když se jedna husa odpojí a chtěla by letět sama, ucítí velký odpor vzduchu a rychle se zařadí do hejna, aby využila toho, že husy letící před ní jí hezky rozrazí vzduch. Když se husa v čele hejna unaví, uhne na stranu, jiná silnější husa zaujme její místo. Pokud husa onemocní nebo je zraněná střelou z pušky při honech další dvě se odpojí s ní a doprovázejí ji, aby jí poskytly pomoc a ochranu. Zůstanou s ní dokud není schopná letět dál, anebo dokud neuhyne. Až teprve potom obě husy letí dál, aby znovu dohnaly hejno….

Letící hejno divokých hus mě fascinuje svou moudrostí dodnes, je pro mě synonymem paliativní péče.

Péče, která se snaží zachovat v co nejvyšší možné míře kvalitu života každého nemocného člověka v domácím prostředí. Naplnit jeho dny životem. Rodině a blízkým, kteří chtějí o svého blízkého pečovat vytvořit ono pověstné ochranné písmeno V…

Poptejte nás

Mám zájem o...